Amerikai diszkoszvető akadályozta meg a horvát triplázást Tokióban

Pályafutása első olimpiai aranyérmét nyerte Tokióban női 5000 méteren a holland Sifan Hassan, míg diszkoszvetésben az amerikai Valarie Allman megakadályozta a horvát Sandra Perkovic triplázását.

A helyi idő szerint hétfő esti program a női diszkosz döntőjével indult, a második sorozat közben azonban leszakadt az ég, emiatt mintegy háromnegyed órán át állt a verseny. Mint kiderült, ez az amerikai Valarie Allmannak kedvezett, akinek elsőre elért 68,98 méteres dobását senki nem tudta még csak megközelíteni sem, így ő szerezte meg az amerikai küldöttség első aranyát az atlétikai stadionban. A második helyen a német Kristin Pudenz zárt, a harmadik pedig a kubai Yaime Perez lett. Az előző két olimpián aranyérmes horvát Sandra Perkovic ezúttal negyedikként végzett.

A két futószám fináléja közül a férfiak 3000 méteres akadályfutása lassú tempót és éppen emiatt szoros hajrát hozott: a címvédő, kétszeres világbajnok kenyai Conseslus Kipruto távollétében – akit kiskorú sérelmére elkövetett szexuális erőszakkal vádolnak – marokkói aranyérem született Szufian el-Bakkali révén. Az afrikai futó 2019-ben Dohában bronz-, 2017-ben Londonban ezüstérmet nyert a világbajnokságon, most pedig Tokióban felért a csúcsra. A kenyaiak sorozatban kilenc ötkarikás aranyérem után nem nyerték meg ezt a számot, Benjamin Kigen harmadik lett. Az ezüstérem Etiópiába, Lamecha Girma nyakába került.

Sifan Hassan nyert női 5000 méteren (Fotó: EPA/DIEGO AZUBEL)

Női 5000 méteren az 1500-on és tízezren vb-címvédő holland Sifan Hassan próbálta meg felvenni a versenyt az afrikai különítménnyel. A táv első 3000 méterében az egész mezőny együtt haladt, ezt követően az esélyesek nyolcfős csoportja elszakadt a többiektől, majd az utolsó körre már csak az etióp és kenyai futó, valamint Hassan maradt elöl. Utóbbi ekkor nagy hajrába kezdett, a hátsó egyenesben mindenkit megelőzött és előnyét folyamatosan növelve magabiztosan szerezte meg pályafutása első olimpiai aranyérmét.

Hassan történelmi triplázásra készül, ugyanis 1500-on és 10 ezren is rajthoz áll Tokióban, mindenhol győzelmi eséllyel.