A triplázók mellett további két magyar hajó döntőzött a kajak-kenus zárónapon

M4 Sport/mti
Azon túl, hogy a magyar női kajaknégyes ismét megvédte olimpiai bajnoki címét címét 500 méteren, ugyanekkora távon a női kenupáros ötödikként, a férfi kajaknégyes hetedikként végzett a sportág zárónapján, hazai idő szerint szombat hajnalban.

A magyar K-4-es hajó 2012 és 2016 után is az élen zárt, ezúttal Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállításban, akik közül utóbbi kettő első olimpiai aranyát szerezte, Csipes már négy éve is ott volt, a minden idők második legeredményesebb magyar olimpikonjává váló Kozák pedig mindannyiszor.

Az özönvízszerű esőben, amely a középfutamok és a finálék között zúdult a tokiói pályára, még három egység volt érdekelt. Elsőként Balla Virág és Takács Kincső kenupárosa, amely a döntőbe gond nélkül bejutva végül az ötödik helyet szerezte meg 500 méteren. A győriek többszörös világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kettősére nagyon erős mezőny várt a döntőben. A rajtjuk jól sikerült, majd féltávnál a negyedik helyen haladtak a világbajnoki címvédő kínai Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja duó, valamint az ukránok és a németek mögött. A kínaiak sikeréhez nem férhetett kétség, ahogy az ukránok második helyéhez sem, de mögöttük részben a magyarok részvételével nagy csata alakult ki a bronzéremért, és ezt végül a kanadaiak kettőse, Laurence Vincent-Lapointe és Katie Vincent nyerte.

A 11-szeres világbajnok Laurence Vincent-Lapointe érdekes történések után induhatott el Tokióban. Korábban doppingoláson érték, de később felmentették, mert elfogadták a védekezését, mely szerint a tiltott szer volt barátjának testnedvéből került a szervezetébe. Mivel a kvalifikációs versenyeken az eljárás idején nem vehetett részt, kvótát sem tudott szerezni, de a kanadaiak élve egy szabályok között talált kiskapuval az egyik női kajakos indulási jogukat neki adták, így – bár a nemzetközi kajak-kenus közösség, így a magyarok is felháborodva fogadták ezt – mégis vízre szállhatott a japán fővárosban.

női C-2 500 m:
olimpiai bajnok: Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja (Kína) 1:55.495
2. Ludmila Luzan, Anasztaszija Csetverikova (Ukrajna) 1:57.499
3. Laurence Vincent-Lapointe, Katie Vincent (Kanada) 1:59.041
…5. BALLA VIRÁG, TAKÁCS KINCSŐ (MAGYARORSZÁG) 2:00.289

A Kuli István tavaszi sérülése miatt az olimpia előtt néhány héttel átalakított magyar férfi kajaknégyesnek sem okozott gondot a döntő kivívása, amelyben a hetedik helyen végzett 500 méteren.
A Nádas Bence, Béke Kornél, Tótka Sándor és Csizmadia Kolos alkotta hajó a dobogós helyektől messze volt. Az élen a várakozásoknak megfelelően a németek és a spanyolok vívtak nagy csatát, a táv nagy részében utóbbi hajó vezetett, de végül a németek lehajrázták őket.

A győztes egység tagja, a 39 éves Ronald Rauhe az első férfi gyorsasági kajak-kenuban, aki öt különböző olimpián is érmet tudott szerezni.

férfi K-4 500 m:
olimpiai bajnok: Németország (Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher, Max Lemke) 1:22.219 p
2. Spanyolország (Saul Craviotto, Marcus Walz, Carlos Arevalo, Rodrigo Germade) 1:22.445
3. Szlovákia (Samuel Balaz, Fenis Mysak, Erik Vlcek, Adam Botek) 1:23.534
…7. MAGYARORSZÁG (NÁDAS BENCE, BÉKE KORNÉL, TÓTKA SÁNDOR, CSIZMADIA KOLOS) 1:25.068

Adolf Balázs csak egy hajszállal maradt le a nyolcas fináléról a kenu egyesek 1000 méteres távján. A B döntőben már nem tudta megismételni azt a dinamikus evezést, amelyet az elő- és a középfutamban mutatott, hetedikként ért célba, összesítésben a 15. helyen.

Az aranyérmet az öt éve, Rióban második, világbajnoki címvédő brazil Isaquias Queiroz dos Santos nyerte a kínai Liu Hao és a moldovai Szergej Tarnovszkij előtt.

férfi C-1 1000 m:
olimpiai bajnok: Isaquias Queiroz dos Santos (Brazília) 4:04.408
2. Liu Hao (Kína) 4:05.724
3. Szergej Tarnovszkij (Moldova) 4:06.069
…15. (a B döntőben 7.) ADOLF BALÁZS (MAGYARORSZÁG)

A magyar kajak-kenus küldöttség kiemelkedő teljesítményt nyújtva három arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel távozik Tokióból.

Borítókép: Balla Virág (b) és Takács Kincső a női kenupárosok 500 méteres versenyének döntője után (MTI/Kovács Tamás)