Ötödik a férfi gyorsváltó, Szabó és Hosszú vasárnap döntőzik

M4 Sport/mti
A 4x100 méteres magyar gyorsváltó ötödikként végzett a vizes-világbajnokság úszódöntőinek első napján, és az is eldőlt, hogy a vasárnapi finálékban már biztosan érdekelt lesz Szabó Szebasztián és Hosszú Katinka is.

Öt évvel ezelőtt, a Duna Arénában rendezett világbajnokság nyitónapjának legnagyobb szenzációját okozta a váltó, amely bronzérmet nyert, abból az egységből Németh Nándor és Bohus Richárd maradt meg, hozzájuk csatlakozott a kiváló sprinter, Szabó Szebasztián, valamint az azóta már olimpiai bajnokká avanzsált Milák Kristóf.

A délelőtti előfutamok során ez az egység már ostromolta a tokiói olimpiai döntőben úszott országos csúcsát (3:11.06), 3:12:38 perces idejével pedig, ahogyan Németh fogalmazott, megszerezték a 3-as pályát.

Ezúttal Németh kezdett, aki a tokiói olimpia egyéni döntőjében úszott országos csúcsát (47.81) 16 századra megközelítette, majd Szabó is szorosan ott volt a favorit amerikaiak mögött. A rutinos Bohus mellet ugyanakkor elúsztak a riválisok, így Milák a hatodik helyen váltott és ugyan nagyot hajrázott, de csak egy helyet tudott javítani.

Az egység így sem volt messze az ötkarikás fináléban úszott időtől, 3:11.24 perccel lett ötödik.

Milák a futam után a vegyes zónában arról beszélt, elégedett, hiszen az olimpia után a világbajnokságon is ötödik lett az egység. Megjegyezte, most ennyire erős a mezőny, de fel lehet hozzájuk zárkózni, akár már jövőre is.

A Pádár Nikolett, Gyurinovics Fanni, Senánszky Petra, Molnár Dóra összeállítású női váltó a nyolcadik helyen csúszott be a fináléba, ahol már nem tudott javítani helyezésén.

Holló Balázs a nyolcadik helyen végzett 400 méter vegyesen. Az egriek 23 éves versenyzője a délelőtti előfutamban szenzációs egyéni csúccsal, élete legjobbját csaknem két és fél másodperccel megjavítva az ötödik időt (4:10.87) érte el. A felnőttek között első nagymedencés világbajnoki döntőjén szereplő versenyző végül messze elmaradt délelőtti idejétől és 4:15.17 perccel a nyolcadik lett.

A számot Léond Marchand nyerte, a francia versenyző az utolsó tíz méteren maradt le Michael Phelphs 2008-as pekingi cáparuhás világrekordjától (4:03.84) és végül 4:04.28 perces világbajnoki- és Európa-csúccsal diadalmaskodott.

Szabó Szebasztián az ötödik idővel jutott döntőbe 50 méter pillangón. A győriek 26 éves versenyzője a délelőtti előfutamban 23.11 másodperccel a nyolcadik időt érte el, az elődöntőben ezt alaposan megjavítva, saját országos csúcsától – amellyel a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon ötödik lett – mindössze egyetlen századdal elmaradva, 22.91 másodperccel csapott célba. Az érmekről határozó futam vasárnap 18.48 órakor kezdődik.

A szám olimpiai bajnokaként, legutóbbi négy döntőjének győzteseként és világcsúcstartójaként, de már korántsem a favoritjaként várta az elődöntőt Hosszú Katinka nagy hajrával, idei legjobbját három századdal megjavítva 2:10.72 perces idővel került be a nyolcas döntőbe.

A szám másik magyarja, Sebestyén Dalma összesítésben a 14. lett 2:13.09 perccel.

Hosszú a futam után elmondta, rendkívül boldog, hiszen amikor futamában csak ötödikként csapott célba, azt gondolta, nem került be a fináléba. Hozzátette, a tokiói olimpia után sokat kihagyott, ezért nincs százszázalékos állapotban, de nagyon szeretett volna újra hazai közönség előtt úszni.

A döntőt vasárnap 19.27 órakor rendezik.

A női 400 méter gyorson pályafutása során negyedszer nyerő amerikai Katie Ledecky , Hosszú Katinka után a második úszónő lett, aki két számban is legalább négy világbajnoki címet gyűjtött be, a háromszoros olimpiai bajnok magyar klasszis 400 méter vegyesen ötször, 200-on pedig négyszer diadalmaskodott. A pályafutása 16. vb-elsőségét begyűjtő, ezzel az örökrangsor második helyén álló Ryan Lochte-tól már csak két arannyal elmaradó Ledecky lett az első úszó, aki ugyanabban a számban, ugyanazon a helyszínen két világbajnokságon is győzött.

4×100 méter férfi gyorsváltó:
világbajnok: Egyesült Államok (Caeleb Dressel, Ryan Held, Justin Ress, Brooks Curry) 3:09.34 perc
2. Ausztrália (William Xu Yang, Matthew Temple, Jack Cartwright, Kyle Chalmers) 3:10.80
3. Olaszország (Alessandro Miressi, Thomas Ceccon, Lorenzo Zazzeri, Manuel Frigo) 3:10.95
…5. MAGYARORSZÁG  (NÉMETH NÁNDOR, SZABÓ SZEBASZTIÁN, BOHUS RICHÁRD, MILÁK KRISTÓF) 3:11.24

4×100 méter női gyorsváltó:
világbajnok: Ausztrália (Mollie O’Callaghan, Madison Wilson, Meg Harris, Shayna Jack) 3:30.95 perc
2. Kanada (Kayla Sanchez, Taylor Ruck, Margaret Macneil, Penny Oleksiak) 3:32.15
3. Egyesült Államok (Torri Huske, Erika Brown, Kate Douglass, Claire Curzan) 3:32.58
…8. MAGYARORSZÁG (PÁDÁR NIKOLETT, GYURINOVICS FANNI, SENÁNSZKY PETRA, MOLNÁR DÓRA) 3:38.20

Borítókép: Milák Kristóf, Szabó Szebasztián és Bohus Richárd (b-j) a 4x100 méteres gyorsváltó tagjai (MTI/Kovács Tamás)