Mihályvári-Farkas Európa-bajnoki címet, Jakabos, Kovács és Milák ezüstérmet nyert – ez történt a vizes Európa-bajnokság szombati napján

m4sport.hu/MTI
A magyar küldöttség Mihályvári-Farkas Viktória révén megszerezte második aranyérmét, valamint három ezüstöt szerzett szombaton a római úszó Európa-bajnokságon.

Mihályvári-Farkas Viktória, az FTC 18 éves versenyzője 400 méter vegyesen diadalmaskodott 4:37.56 perccel, míg a második helyen a tizedik kontinensviadalán szereplő 33 esztendős Jakabos Zsuzsanna végzett 4:39.79-cel.

Emlékezetes teljesítményt nyújtott Milák Kristóf, aki 100 méter gyorson 47.47 másodperces országos csúccsal lett második. Csak a románok 17 éves szupersztárja, David Popovici győzte őt le, aki 46.86-os világcsúcsot úszott. A brazil Cesar Cielo Filho 46.91-es rekordját döntötte meg, amely 2009-ben ugyanebben az uszodában született. A szám másik magyar versenyzője, a korábbi, 47.69-es országos rekordot tartó Németh Nándor 48.01-gyel ötödik lett.

Ugyancsak a második helyen végzett 200 méter háton Kovács Benedek. A BVSC 24 esztendős úszója – aki a hazai rendezésű, idei világbajnokságon döntős volt – a pénteki előfutamban felállított egyéni legjobbját (1:56.81) alaposan megjavítva 1:56.03 perccel csapott célba, első nagy nemzetközi sikerét aratva ezzel. A szám másik magyarja, Kós Hubert 1:57.84-gyel a nyolcadik lett.

Női 200 méter gyorson Késely Ajna végül visszalépett az elődöntős szerepléstől – a vasárnapi 1500 méter gyorsra pihen rá -, így a magyar színeket csak a szám junior Európa-bajnoka, Pádár Nikolett képviselte. A 16 esztendős úszó, aki délelőtt 1:59.62 perccel ötödikként jutott tovább, az elődöntőben egyéni csúcsát (1:57.91) megjavítva, 1:57.80-nal újra az ötödik helyet szerezte meg összesítésben.

Ezt követően jött a férfi 100 méter pillangó. Miláknak, a szám címvédőjének, olimpiai ezüstérmesének és újdonsült világbajnokának mindössze 14 perce volt a regenerálódásra a 100 méter gyors után. A Honvéd klasszisát csak megszorongatni tudták, 51.01-gyel az első helyen került a fináléba, míg a szám másik magyarja, Kós Hubert 51.69-cel nyolcadikként „csúszott” be.

Férfi 200 méter mellen nem volt esélyük továbbjutni a magyaroknak, ugyanakkor a vegyes specialista Verrasztó Dávid (2:12.64) és Zombori Gábor (2:13.47) is javítani tudott délelőtti idején, előbbi a 12., utóbbi a 15. helyen végzett.

A magyar küldöttség a szombati versenynapot követően két arannyal, négy ezüsttel és két bronzzal az éremtábla harmadik helyén áll a házigazda olaszok, illetve a hollandok mögött.

A VERSENYZŐK NYILATKOZATAIT HÍRFOLYAMUNKBAN HALLGATHATJA MEG.

A szombati finálék során a legnagyobb „őrület” férfi 800 méter gyorson volt, melyen a hazai közönség kedvence, Gregori Paltrinieri Európa-bajnoki rekorddal – saját 2016-os idejét megjavítva – diadalmaskodott.

4×100 m gyorsváltó
Európa-bajnok: Nagy-Britannia (Lucy Hope, Anna Hopkin, Medi Harris, Freya Anderson) 3:36.47 perc
2. Svédország (Sarah Sjöström, Louise Hansson, Sara Junevik, Sofia Astedt) 3:37.29
3. Hollandia (Kim Busch, Tessa Giele, Valerie van Roon, Marrit Steenbergen) 3:37.59
…5. MAGYARORSZÁG (Pádár Nikolett, Gyurinovics Fanni, Senánszky Petra, Molnár Dóra) 3:39.42

Borítókép: Róma, 2022. augusztus 13. A győztes Mihályvári-Farkas Viktória (k), a második helyezett Jakabos Zsuzsanna (b) és a harmadik helyezett brit Freya Colbert a női 400 m vegyesúszás döntőjének eredményhirdetésén a római vizes Európa-bajnokságon a Stadio Del Nuotóban 2022. augusztus 13-án. MTI/Czeglédi Zsolt