Eddig Rasovszky a legjobb medencésünk is: 800 gyorson 5. – további két 6. hely, valamint három döntőbe jutás a szerdai úszómérleg a vébén

800 gyorson Rasovszky Kristóf ötödikként, míg 200 gyorson Pádár Nikolett, illetve 200 pillangón Márton Richárd egyaránt hatodikként végzett szerdán a vizes világbajnokságon, amelynek elődöntőiben három magyar úszó, Németh Nándor, Kapás Boglárka és Sebestyén Dalma is kivívta, hogy éremért versenyezhessen csütörtökön.

A nyíltvízi versenyek során az olimpiai számban, 10 kilométeren aranyérmes Rasovszky Kristóf 800 gyorson a keddi előfutamból egyéni csúccsal jutott döntőbe. A szerdai fináléban 200, 400 és 600 méternél is az ötödik helyen tempózott, és ebben a pozícióban is csapott a célba, és 7:44.42 perces eredménnyel Kis Gergő 2011. július 27-én felállított 7:44.94-es országos rekordját is átadta a múltnak.

Az ír Daniel Wiffen 7:40.94-gyel győzött.

26 éves magyar úszó elégedetten értékelt, bár bevallotta, azt gondolta, ha megússza, az országos csúccsal érmesként fog zárni.

200 gyorson Pádár Nikolett – aki Fukuokában kilencedik volt, azaz még éppen lemaradt a végjátékról – a hetedik legjobb idővel, 1:57.13 perccel várta élete első felnőtt világbajnoki fináléját, amivel ráadásul megszakította a magyar női versenyzők rossz sorozatát, ugyanis múlt nyáron Fukuokában senki sem úszott döntőt közülük.

A finálé mezőnye elképesztően erős volt, a 17 éves Pádár mellett csak a cseh és a brazil riválisa nem rendelkezett olimpiai vagy világbajnoki aranyéremmel. A szegedi versenyző – aki jövőre már az Egyesült Államokban, a legendás Michael Phelps korábbi, valamint a 200 méter háton világbajnok Kós Hubert jelenlegi edzőjével, Bob Bowmannal dolgozik – 50 méternél hatodik, 100-nál ötödik, 150-nél megint hatodik volt és ebben a pozícióban is csapott a célba 1:56.89 perccel. A hongkongi Siobhan Bernadette Haughey 1:54.89-cel győzött.

„Nagyon boldog vagyok, nagyon örülök, hogy itt lehettem a döntőben. Nekem ez egy új szint” – kereste a szavakat fáradtan és elfogódottan Pádár.

Márton Richárd 200 méter pillangón úgy került be a fináléba, hogy a középfutamban 1:56.04 perccel a kilencedik időt úszta, végül azonban a lengyel Krzysztof Chmielewskit kizárták, így nyolcadikként továbbjutott.

A 24 éves versenyzőnk a 8-as pályáról vágott neki a szerda esti döntőnek, erősen kezdett, az ötödik helyen érintette a falat az első hossz után, féltávnál viszont visszaesett a hetedik helyre. A kidelfinezés után láthatóan jelentős hátrányba került, és utolsóként kezdte meg a hajrát, végül 1:55.76-tal a hatodik helyre tudott feljönni. A számot a japán Honda Tomuru nyerte 1:53.88 perccel.

Márton úgy foglalta össze a futamot, hogy miután becsusszant, a döntőből így februári úszásként most ennyit tudott kihozni.

A középdöntős magyarok közül elsőként Németh lépett rajtkőre, aki előfutamából 48.03 másodperces idővel a harmadik helyen lépett tovább. A BVSC úszója – aki ebben a számban az előző két világbajnokságon, illetve a tokiói olimpián is döntős volt – 47.96 másodperccel összesítésben magabiztosan, a negyedik helyen jutott a fináléba.

Németh Nándor elárulta, a táv második felén elért idején még faragna a folytatásban.

Női 200 méter pillangón a szám 2019-es világbajnoka, Kapás Boglárka és Sebestyén Dalma is a második futamban kapott helyet. A nyolcadik világbajnokságán szereplő Kapás az ötödik (2:09.99 p), honfitársa a hetedik (2.10.34) idővel várta az elődöntőt. Mindketten jelentősen tudtak javulni, a régi önmagát idéző, fantasztikusan hajrázó Kapás 2:08.48-cal mindössze öt századmásodpercnyire volt az olimpiai szinttől, Sebestyén pedig egyéni csúcsát (2:08.97) közelítette meg 2:09.14-gyel. Előbbi a negyedik, utóbbi a hatodik legjobb eredményt érte el.

A döntőtől Kapás végre az A szint teljesítését, Sebestyén pedig örömúszást vár.

Férfi 200 méter vegyesen a hosszabbik táv olimpiai szintjére hajtó Holló Balázs ugrott medencébe: az egriek úszója egyetlen századot tudott javítani délelőtti idején, így 2:00.39 perccel a 14. helyen zárt.

4×100 m vegyes vegyesváltó:
világbajnok: Egyesült Államok (Hunter Armstrong, Nic Fink, Claire Curzan, Kate Douglass) 3:40.22 perc
2. Ausztrália (Bradley Woodward, Sam Williamson, Brianna Throssell, Shayna Jack) 3:43.12
3. Nagy-Britannia (Medi Harris, Adam Peaty, Matthew Richards, Anna Hopkin) 3:45.09

Borítókép: Rasovszky Kristóf a 800 méteres gyorsúszás döntõjében a dohai vizes világbajnokságon, miután az 5. helyen végzett (MTI/Kovács Tamás)