Nemzeti Sportrádió
Most szól:

Milák Kristóf megvédte Eb-címét 200 pillangón, Senánszky Petra 50 gyorson szerzett sosem látott aranyat

m4sport.hu/MTI
Hetedik Európa-bajnoki címét szerezte 200 méteres pillangóúszásban Milák Kristóf, aki nyugodt úszással lett aranyérmes a belgrádi vizes Eb-n szombati versenynapján, amelyen az országos csúcsot úszó Senánszky Petra is aranyérmet ünnepelhetett a női 50 gyors után.

A férfi 200 pille olimpiai bajnoka, kétszeres világbajnoka és világcsúcstartója a legjobb idővel (1:54.64) várta a finálét, míg Eb-ezüstérmes honfitársa, Márton Richárd harmadikként (1:56.05) készült a döntőre.

A Honvéd klasszisnak győzelmét senki sem veszélyeztette, a középdöntős idején viszont csak bő két tizedet javított, de 1:54.43-mal így is megszerezte második aranyát a szerb fővárosban. Márton 1:56.07-tel negyedik lett.

„Közvetlenül a bevonulás előtt elkezdett dörögni az ég, ilyenre nem is igazán emlékszem karrierem során – nyilatkozott Márton. – Ennél sokkal jobbat szerettem volna úszni, szinte semmit sem javultam, ez elég kiábrándító, de a többiek sem tudtak gyorsabban menni. Lehet, egy kicsit már mindenki fáradt.”

Az uszonyos úszásban többszörös világbajnok és Világjátékok-győztes, de már medencés olimpiai indulónak tekinthető Senánszky májusban, a Mare Nostrum-versenysorozat monacói állomásán felállított magyar rekordját egy századdal megjavítva, 24.56 másodperccel diadalmaskodott.

„Nagyon boldog vagyok, mert szerintem a párizsi olimpián ilyen idő kell majd mindenképpen a középdöntőbe jutáshoz. Ez a hely valahogy mindig jó dolgokat hoz ki belőlem, 2019-ben még uszonyos úszásban a világbajnokságon is szép sikereket értem el. Megmondom őszintén, már eléggé vártam a végét, mivel most kapok két nap pihenőt, mielőtt edzőtáborba megyek, a török tengerparton fogok pihenni” – nyilatkozta a harmincéves Senánszky, aki medencés úszóként első Eb-aranyát nyerte egyéniben.

Senánszky sikerét követően a versenyt félbeszakították a szakadó esővel és villámlással érkező vihar miatt.

Sebestyén Dalma a hetedik helyen végzett 200 méter vegyesen, miután a 27 éves, olimpiai szintes magyar versenyző 2:13.57 perces középdöntős idejénél gyengébb eredménnyel, 2:13.84-gyel csapott célba a fináléban. A számot az izraeli Anastasia Gorbenko nyerte 2:09.75 perccel.

Komoróczy Lora a hatodik, Molnár Dóra a nyolcadik helyen végzett 100 méter háton, előbbi 1:01.36, utóbbi 1:01.46-os idővel csapott célba. A számot a lengyel Adela Piskorska nyerte, egyedüliként egy percen belüli idővel, 59.97 másodperccel.

A program végére is maradt örömre ok: ugyanis a Márton Richárd, Holló Balázs, Ábrahám Minna, Pádár Nikolett összeállítású 4×200 méteres vegyes gyorsváltó is aranyérmet nyert.

Ebben a számban mindössze öt nemzet állított ki csapatot, a magyarok már a délelőtti előfutamban is magabiztosan végeztek az élen, a fináléban pedig közel ötmásodperces fölénnyel, országos csúccsal diadalmaskodtak.

Ennek a sikernek köszönhetően a magyar küldöttség a zárónap előtt nyolc aranynál jár a szerb fővárosban.

A szombat krónikájához tartozik, hogy az esti programot a szakadó eső és időnkénti villámlás miatt kétszer is félbeszakították, a viharos időjárás miatt pedig vasárnap estére – minden bizonnyal az esti program előttre – halasztották a férfi 1500 méter gyors döntőjét, amelyben Sárkány Zalán és Gálicz László révén két magyar is érintett.

A viharos időjárás sem zavarta meg a középdöntőben érdekelt magyar versenyzőket, akik hibátlanul vették az akadályt.

Férfi 50 méter gyorson az olimpiai szintes Szabó Szebasztián idei legjobbját úszta az előfutamban, a középdöntőben ezt tovább tudta javítani és 22.03-as idővel ötödikként bekerült a fináléba.

„Négy századra voltam attól, hogy hosszú idő után bekerüljek huszonkét másodperc alá, de nem gond, majd a fináléban, remélem, összejön” – nyilatkozta a vegyes zónában Szabó.

Női 200 méter pillangón Jakabos Zsuzsanna délelőtt egyetlen tizedre volt a 2:08.53-as olimpiai szinttől, ezúttal a középdöntőben ettől most távolabb került, 2:09.42-vel a harmadik idővel jutott a fináléba. Honfitársa, a már olimpiai szintes Kapás Boglárka nem sokkal megelőzte őt, 2:09.35-tel másodikként várhatja a döntőt.

„Megmondom őszintén, szeretem az ilyen helyzeteket, amikor kicsit kizökkenek a megszokottból. Jó kis úszás volt ez, a döntőben szeretnék azért javulni, de nekem ez az Eb csak egy edzés igazából” – értékelt a szakadó esőben Kapás.

Férfi 200 méter vegyesen a délelőtt meglepetésre a címvédő Kós Hubert mögött második magyar Török Dominik egyéni csúcsát (1:59.02) megközelítve, 1:59.07-tel nyerte az első futamot, így egyből bejutott a döntőbe.

Őt követte a 200 méter hát világbajnoka, délelőtti idejét, azaz idei legjobbját ismét felülmúlva 1:58.12-vel összesítésben a második helyen lépett tovább.

„Ilyen körülmények között ilyen időt úszni, szerintem teljesen rendben van. Holnap a lehető legjobban szeretnék regenerálódni, utána pedig megpróbálni mindent” – fogalmazott Török, aki az olimpiai szintet (1:57.94) célozza meg.

Kós a vegyes zónában elárulta, a megszakítások miatt nem tudott úgy bemelegíteni, olyan ütemben, ahogyan arra szükség lett volna, ráadásul a villámlások miatt nem gondolta volna, hogy egyáltalán úszhatnak, ezzel együtt az időeredményt teljesen rendben valónak találta.

Férfi 100 méter háton az olimpiai szintes Jászó Ádám 54.25-tel hetedikként jutott tovább: „Nagyon nehéz mit kezdeni azzal, ha ide-oda pakolják a futam időpontját. Mindenesetre megpróbáltam alkalmazkodni, megcsinálni a rutinomat ahogy lehet, összességében pedig nem volt ez olyan rossz”.

4×200 m vegyes gyorsváltó, Európa-bajnok:
MAGYARORSZÁG (Márton Richárd, Holló Balázs, Ábrahám Minna, Pádár Nikolett) 7:30.11 perc
2. Lengyelország 7:35.08
3. Németország 7:35.56

Borítókép: Kaposvár, 2023. április 20. A későbbi győztes Milák Kristóf a 200 méteres férfi pillangóúszás döntőjében a 125. úszó országos bajnokságon Kaposváron 2023. április 20-án. MTI/Derencsényi István