Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Két nap alatt négy világcsúcs vagy hét arany egy vb-ről? Mindegy! Ez volt Hosszú Katinka pályafutása

m4sport.hu | Szerző: Szidor György
Hosszú Katinka olyan pályafutást hagyott maga mögött szerdai visszavonulásával, amit valószínűleg hosszú ideig nem fog tudni túlszárnyalni magyar úszó.
MTI Fotó: Kovács Anikó

Szerda este közösségi oldalain jelentette be visszavonulását a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka. Személyében nemcsak az úszás, hanem az egyetemes magyar sport egyik legnagyobb alakja búcsúzott el profi karrierjétől.

Bár öt olimpián is részt vett, mindhárom olimpiai bajnoki címét a 2016-os riói játékokon szerezte (200 és 400 vegyes, 100 hát), ilyen bravúrra a magyar sportéletben rajta kívül csak hárman voltak képesek. Egerszegi Krisztina 1992-ben, Kozák Danuta szintén 2016-ban háromszor, míg a január elején 103 éves korában elhunyt Keleti Ágnes 1956-ban négyszer hallgathatta a Himnuszt a dobogó tetejéről.

Hosszú teljesítményét nemzetközi szinten is elismerték, 2014-ben a Forbes magazin őt választotta Magyarország legértékesebb sportolójának, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) négyszer választotta az Év úszójának és 2014-ben elismeréssel írta róla, hogy ő az úszás első dollármilliomosa, míg 2016-ban ő és Cristiano Ronaldo lett az év európai sportolója a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) szavazatai alapján. Szintén 2016-ban beválasztották az elmúlt 100 év legjobb úszói közé.

Fantasztikus karrierje során 20 világcsúcsot állított fel, a világkupákon 321 arany-, 83 ezüst- és 69 bronzérmet nyert, amivel toronymagasan vezeti az örökrangsort. Az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban (200 m, 400 m, rövid pályán: 100 m, 200 m, 400 m).

Klasszisa megkérdőjelezhetetlen, amit számtalan rekordja mellett talán az mutat meg legjobban, hogy 2013-ban a világbajnokság után a rövid pályás világkupa eindhoveni állomásán két nap alatt négyszer úszott világcsúcsot.

2015 tavaszán – már ötszörös világbajnokként – az egyik legjelentősebb szakportál, a Swimming World magazin az egykori NDK-s sportolókat idéző doppingolással vádolta meg őt – mindenféle bizonyíték nélkül. A lap később úgy fogalmazott, csak egy olyan szerző véleményének adott teret, aki jártas a NDK-ban alkalmazott módszerekben. (Hosszúék perre mentek jó hírnév megsértése miatt, ezt azonban az amerikai bíróság visszadobta, mert véleményük szerint az újságíró véleményt fogalmazott meg.)

Az eset azért is volt megdöbbentő, mert volt olyan év, amikor a magyar úszót közel 40 alkalommal tesztelték a doppingellenőrök, és soha nem találtak semmit a szervezetében.

Ekkor Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnöke teljes szélességgel kiállt a versenyző mellett, hivatalos levélben tiltakozott és érthetetlennek vélte, hogy a tekintélyes lap miért tartotta fontosnak a rágalmak közzétételét.

Hosszú Katinka hihetetlenül sikeres úszópályafutása mellett sokszor került a címlapokra hatalmas igazságérzetével és azzal, hogy többnyire kimondta, amit gondolt.

Ennek köszönhetően decemberre már nem volt ilyen felhőtlen a viszony a két fél között, a versenyző azt kifogásolta, hogy a sikeres kazanyi világbajnokság után a felkészülése körülményeinek javításában kért segítségből bő negyed év alatt  semmi nem valósult meg. „Ez nem a pénzről szól. Megengedhetném, hogy kifizessem magamnak azokat a dolgokat, amikre szükségem van. Nem okozna problémát, hogy továbbra is fejlődésembe fektessem a versenyeken megnyert pénzdíjakat, de ha ezt megteszem, akkor akaratlanul is felmerül a kérdés: mégis mire van az úszószövetség?” – állt akkor Hosszú közleményében.

Gyárfás akkor úgy fogalmazott, a lényeg, hogy a versenyző lelke, háttere nyugodt legyen, ha őt bárki bántotta, orvosoljuk. A kapcsolat a folytatásban csak romlott, 2016 januárjában Hosszú jelezte, nem fog ingyen szerepelni a 2017-es budapesti úszóvébét népszerűsítő reklámfilmben, bár a szövetség ezt elvárta volna tőle. A sportoló a promóciós szereplésért később neki felajánlott 12 milliós szerződését sajtótájékoztatón tépte szét.

Az olimpia és az ott szerzett négy érem ugyan elfeledtette a gondokat, de novemberben Hosszú nyílt levélben szólította fel az elnököt a lemondásra.

Hogy mennyire igaza volt az úszónak, azt jól mutatja, november közepén mellette Gyurta Dániel, Kapás Boglárka, Bernek Péter, Kozma Dominik, Verrasztó Dávid, Verrasztó Evelyn, Financsek Gábor úszók, valamint Czakó Csaba és Shane Tusup edzők közös nyilatkozatban szólították fel Gyárfás Tamás elnököt és a szövetség teljes vezetőségét a távozásra, akik végül november végén fel is álltak.

Valószínűleg nem ennek, hanem a férjével, Shane Tusuppal kitalált edzéstervnek köszönhetően – miszerint az edzések mellett folyamatos versenyzéssel fokozta teljesítményét – a 2017-es rövidpályás vb-t hét aranyéremmel (100, 200, 400 vegyes, 100 és 200 hát és pillangó) zárta, aranyérmek tekintetében ez volt a legsikeresebb világversenye.

Minden bizonnyal a tudás és a felkészültség mellett a dac is dolgozott benne, hiszen 2017 tavaszán megorrolt a nemzetközi szövetségre, miután az új szabályok értelmében egy úszó egy versenyen csak négy számban állhatott rajthoz a világkupán. „Gratulálok FINA, így sikerült biztosítani, hogy nem úszhatok és nyerhetek annyit idén” – írta akkor közösségi oldalán.

A 2017-es budapesti világbajnokság legnagyobb hazai sztárja volt, sokan azért mentek ki a Duna Arénába, hogy egyszer élőben láthassák versenyezni. A versenyeket két arannyal, egy-egy ezüsttel és bronzzal zárta, a zárónapon pedig így fogalmazott: „Nagyon elképesztő volt itthon úszni. Azért próbáltam az egész elmúlt hét minden pillanatát kiélvezni, mert tudom, hogy nem lesz még egy ilyen„.

Az év végére arról lehetett hallani, megromlott a kapcsolata Tusuppal. Elismerték, kapcsolatuk nehéz időszakon, megpróbáltatásokon megy keresztül, ennél többet viszont nem akartak mondani. A 2018-as M4 Sport- Az Év sportolója gálára mindenesetre külön jöttek, és bár mindketten megnyerték saját kategóriájukat (Év női sportolója, Év edzője), az esemény elsősorban Tusup bocsánatkéréséről és könnyeiről marad emlékezetes.

A folytatásban még megpróbálkoztak a közös munkával, de ’18 májusában véget ért a munkakapcsolatuk. Az akkor 29 éves sportoló Facebook-oldalán azt írta: „Shane-nel nem sikerült a magánéleti problémáinkat rendezni, így a továbbiakban nem az ő vezetésével készülök.”

Hosszú Katinka Tusup irányításával (2012 ősze-2018 május) három olimpiai aranyat és egy ezüstöt, hat világbajnoki aranyat, egy ezüstöt és három bronzot, hét Eb-aranyat, két-két ezüstöt és bronzot, illetve megszámlálhatatlan rövidpályás vb-, Eb- és vk-érmet nyert.

A 2018-as rövidpályás vb-n és a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon már Petrov Árpád irányításával hozta a tőle megszokott két aranyat a két vegyesszámban, év végén azonban úgy döntött, a 2020-as olimpiára egyedül készül fel.

2019 decemberében a rövidpályás Eb-re „edző nélkül” készült, csak az elmúlt évek tapasztalataira hagyatkozott, aminek köszönhetően 100, 200 és 400 méteres vegyesúszásban, valamint 200 méteres pillangóúszásban is aranyérmes lett. Megszerezte pályafutása huszadik rövid pályás Európa-bajnoki elsőségét, amivel a legeredményesebb magyar versenyző lett a 25 méteres medencében rendezett kontinensbajnokságok történetében.

A 2020-as budapesti Eb-n mindhárom éremből szerzett egyet-egyet, úgy tűnt ismét éremért mehet az olimpiára. Azt azonban egy évvel elhalasztották, ami alaposan befolyásolta a szereplését. Bár valamit érezhetett, hiszen a 2021-es tokiói játékokat megelőzően úgy nyilatkozott, nem érmekben gondolkozik, ami az ő klasszisát tekintve furcsa volt. A tokiói játékokat érem nélkül zárta, és leginkább azért volt dühös, mert a saját maga által támasztott elvárásoktól is elmaradt.

Kicsit érett már, hogy rosszul ússzak, sajnálom, hogy ez pont most jött ki. Nem kifogásként, de probléma volt, hogy egy új felkészülést kellett kitalálnom, mivel már tökéletesítettem a versenynaptárra a felkészülést, de a halasztás miatt ez szétcsúszott tavalytól kezdve” – nyilatkozta a versenyek után. Hozzátette, fura volt úgy versenyezni, hogy nem volt olyan magabiztos, mint korábban, nem tudta, hogy pontosan mit csinál, hogyan fog úszni, amit régebben mindig tudott előre, mi hogyan fog menni.

2022 januárjában már megjelentek a visszavonulásáról szóló hírek, amire az alábbi képpel reagált:

2022 júniusában – miután nem tudott dobogóra állni a vb-n – úgy fogalmazott: „kicsit meguntam a versenysportolói életet, szerintem a következő olimpián már nem leszek ott„. Ezt később szeptemberben megerősítette: „Nem érzem már, hogy nekem ezt végig kell csinálnom, és ennek azért örülök nagyon” – mondta akkor.

2023 márciusában bejelentette, hogy babát vár, majd alig egy hónappal később úgy fogalmazott, az anyaságra nem pályafutása lezárásaként tekint, vannak még céljai az úszásban. Novemberben pedig közölte: visszatér és megcélozza a hatodik olimpiáját. Tavaly áprilisban bronzérmes lett 200 vegyesen az országos bajnokság döntőjében, bár ideje még messze volt az olimpiai szinttől. Akkor úgy fogalmazott, reméli, lesz elég ideje, ahhoz, hogy megússza az A szintet.

Ez végül nem sikerült, amit a tőle megszokott profizmussal vett tudomásul.

Így nem sikerült olimpiai részvétellel zárnia hihetetlenül sikeres pályafutását, de így is az elmúlt harminc év legsikeresebb úszója intett búcsút az uszodának, Abban pedig csak reménykedhetünk, hogy kislánya, Kamília folytatja édesanyja útját.

Olimpiai eredményei: olimpiai bajnok (200 és 400 m vegyes, 100 m hát, 2016), ezüstérem (200 m hát, 2016), 4. hely (400 m vegyes, 2012), 5. hely (400 m vegyes, 2021), 7. hely (200 m vegyes, 2021), 8. hely (200 m vegyes, 2012) 9. hely (200 m pillangó, 2012), 12. hely (400 m vegyes, 2008), 17. hely (200 m vegyes, 2008), 20. hely (200 m hát, 2021), 31. hely (200 m gyors, 2004)

További legjobb eredményei: világbajnok (400 m vegyes, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019; 200 m vegyes, 2013, 2015, 2017, 2019), vb-2. (200 m hát, 2017), vb-3. (200 m vegyes, 2009; 200 m pillangó, 2009, 2013, 2017; 200 m hát, 2015), Európa-bajnok (200 m vegyes, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018; 4x200m gyorsváltó, 2010, 2016; 200 m pillangó, 2010, 2012; 400 m vegyes, 2012, 2014, 2016, 2021; 100 m hát, 2014, 200 m hát, 2016), Eb-2. (400 m vegyes, 2008, 2010; 4×200 m gyorsváltó, 2012; 200 m pillangó, 2021; 200 m gyors, 2014; 100 m hát, 2016), Eb-3. (200 m pillangó, 2014; 200 m vegyes, 2021, 4×200 m gyorsváltó, 2014, 2022)

Legjobb rövidpályás eredményei: világbajnok (17), vb-ezüstérmes (8), vb-bronzérmes (2), Európa-bajnok (20), Eb-ezüstérmes (4), Eb-bronzérmes (2)

További tartalmak